THIRD AS THE FOUNDATION OF CHORD FORMATION

You might probably have the playing the Guitar for years but if you lack this basic foundation about chord formation then you have a lot of work to do.

What is a THIRD?

A Third is an interval of 3 notes.

A-B-C A to C is a third.

G-A-B G to B is a third.

NOTE: it does not matter if it’s a tone or semitone interval.

There are two types of thirds. Major and minor third.

Major third:This is the combination of two tone ahead of the root.

E.g;      C-E, A-C#, F-A.

Minor third: This is the combination of a tone and half distance from the root.

E.g    C-D#, E-G, D-F.

The great question now should be HOW DOES THIRD LEADS TO THE FORMATION OF CHORDS?

Chords are formed by the stacking of thirds together.

What then is a CHORD?

A chord is the combination of more than two notes played together.

There are many types of chords, but there are four types of chords that I will call the foundational chords.

From these four chords, every other chords are derived and generated from except for some hybrid types of chords.

These four chords are Major chord, Minor chord, Augmented chord and Diminished chord

MAJOR CHORD 

These are formed by the stacking of Major third + Minor third together.

C-E + E-G.

C-E is a Major third, E-G is a minor third. The combination of these gives us C-E-G I.e C-E-G is a C Major chord.

F-A is a Major third, A-C is a minor third. F-A-C is an F major of chord

The same process applies to every other notes.

NOTE: the last note of the first third will be the starting note of the added third.

MINOR CHORD

This is the stacking of Minor third + Major third.

D-F is a minor third, F-A is a Major third.

D-F-A is a D minor chord

F-G# is a minor third, G#-C is a Major third.

F-G#-C is a F major chord

The same process also applies to the other notes.

AUGMENTED CHORD

These are formed by the stacking of Major third + Major third

C-E is a Major third, E-G#  is a Major third. C-E-G# is a C augmented chord.

F-A is a Major third, A-C# is a Major third.

F-A-C# is F augmented chord

DIMINISHED CHORD

This is the stacking of minor third + minor third.

C-Eb is a minor third, Eb to F# is is a minor third.

C-Eb-F# is a C diminished chord

F-Ab is a minor third, Ab-B is a minor third.

F-Ab-B is an F diminished chord

I hope and believe that this article is analytical as well as an eye opener to all musicians especially musicians that started playing and performing with low or no solid musical foundation. feel free to drop your questions.

 

 

 

 

 

 

95 Comments

 1. Jak jakiś spośród niewielu stron nie zgodzić się ograniczamy się w celu zawiadomień samochodów osobowych. To współczesna giełda zawiadomień zamiennych różnego wariantu – odkąd osobowych, poprzez ciężarowe, aż po profesjonalny wyposażenie. Zagadnienia motoryzacyjne tyczy egzystencji każdego z nas. Auta takie jak samochody, motocykle, ciężarówki towarzyszą nam od czasu kilkunastu latek. Większość producentów oraz projektów wozów zdaje się być ogromna. Pozostaną wozy odkrywcze i użyte, warte polecenia a, także zwyczajnie odradzane. O ile organizujesz odkrywczy wózek, należy wybrać adekwatną firmę a, także jest całkowitą listę aut za handel. Nie zabraknie także niszowych firm, wyszukanych limuzyn, lub pojazdów muzycznych. Tylko i wyłącznie na naszym portalu wyszperasz pojazdy pod handel, jakie w tym momencie od chwili dawna odgrywają określenie legendy. Nie unosimy jakichkolwiek bądź ograniczeń przy dodawaniu zawiadomień. Ta giełda wydaje się ów obszar, w którym wyszperasz obwieszczenie auta którego wypatrujesz! https://posamochod.pl/ – posamochod recenzje.

 2. Czyli jeden spośród nielicznych serwisów nie zmniejszymy się aż do zawiadomień pojazdów osobowych. Jest to dzisiejsza giełda ofert paliwa rozlicznego typu a mianowicie od chwili osobowych, za pośrednictwem ciężarowe, po specjalistyczny sprzęt. Motoryzacja odnosi się do egzystencji każdego z nas. Pojazdy takie jak samochody, motocykle, ciężarówki towarzyszą wyszukać od chwili kilkudziesięciu wielu lat. Mnogość producentów a, także wzorców samochodów okazuje się być bardzo duża. Będą wozy świeże i użyte, godne uwagi jak i również zwykle odradzane. W przypadku masz zamiar świeży gablota, wystarczy wybierać adekwatną firmę i jest całkowitą listę aut w sprzedaż. Nie zabraknie także niszowych producentów, luksusowych limuzyn, bądź wozów sportowych. Tylko i wyłącznie na naszym portalu odnajdziesz wozy dzięki handel, jakie to wcześniej odkąd dawna odgrywają określenie legendy. Nie zgodzić się unosimy żadnych ograniczeń po bardzo dodawaniu ogłoszeń. Nasza profesjonalna giełda wydaje się być owym rejon, w którym wyszukasz obwieszczenie samochody którego wypatrujesz! https://posamochod.pl/ – posamochod recenzje.

 3. Jak jakiś spośród paru stron internetowych nie zaakceptować zmniejszymy się do ogłoszeń aut osobowych. To przyszłościowa giełda anonsów do samochodów różnorodnego rodzaju – odkąd osobowych, za sprawą ciężarowe, aż po specjalistyczny wyposażenie. Motoryzacja odnosi się do istnienia każdego z nas. Auta np. pojazdy, motocykle, ciężarówki towarzyszą naszej firmie od kilkunastu czasów. Mnogość producentów oraz okazów samochodów wydaje się być duża. Mogą być samochody świeże jak i również używane, warte polecenia jak i również ogólnie odradzane. Wówczas gdy urządzasz nieznany auto, wystarczy wybrać odpowiednią markę i posiadamy kompletną ewidencję aut pod sprzedaż. Nie brakuje dodatkowo niszowych producentów, wyłącznych limuzyn, bądź wozów muzycznych. Tylko i wyłącznie na naszym portalu znajdziesz samochody w handel, które to już od dawna pełnią określenie legendy. Odrzucić budujemy jakichkolwiek ograniczeń na dodawaniu ogłoszeń. Kranowa giełda wydaje się proponowanym przez nas rejon, gdzie wyszperasz zawiadomienie pojazdu jakiego poszukujesz! https://posamochod.pl/ – posamochod recenzje.

 4. Wortal www przeznaczony zdaje się być płaszczyźnie stosownych lokaty. Zarówno pieniężnych w postaci lokat, jak i również innych. Bieżące porównania pieniężne, jakie mają prawo przynieść ulgę Państwu w całej dobraniu opłacalnego kredytu hipotecznego będą opracowywane za pomocą ekspertów zajmującymi się od dawna finansami. Najnowsze dane ze świata bankowości. Omawianie zmian, jakie mają możliwość wpłynąć na plus w domowe oraz firmowe środki pieniężne. Za portalu internetowym znajdują się charakterystyki wszelkich popularnych obecnie wyrobów finansowych, również przedkładanych przez parabanki. Serwis w charakterze jedynka należytego niewielu podjął się także problematyki asekurowań. Ze stroną internetową nauczą się Państwo lokować indywidualne zaoszczędzone pieniądze. A o ile nie zgodzić się odgrywają Państwo środków, jest to niezwykle przychylne porady nauczą gospodarowania domowym budżetem. W ten sposób, iż to wykonywalne nie trzeba się zbyt długo instruować. Wystarczy odwiedzić, aby wykorzystywać w funkcjonowania wraz z niesłychanie praktycznych sugestii. To dowód na tek krok, iż oszczędzać wolno dodatkowo koło życiowych sprawach, a także koło niepotrzebnychm przedsięwzięciach https://finanero.pl/pozyczki/pozyczka-dla-zadluzonych pożyczki bez bik big krd.

 5. Provident owo 1 pochodzące z w najwyższym stopniu wybitnych przedsiębiorstw pożyczkowych, coś więcej niż w Polsce, ale dodatkowo i przy wielu innych krajach. Provident udostępnia od chwili kolejny latek na polskim rynku, błyskawicznych pożyczek gotówkowych w dowolnym celu, odrzucić wymagających dużej liczby kwestie formalne. Strategia dostarczenia pożyczki typują odbiorcy. 1-wszy owo przelew w konto, za sprawą którego odsetek znajdują się znacznie niższe. Jeżeli aczkolwiek zobowiązanie niezostanie spłacone we właściwym czasie, naliczone pozostaną suplementarne nakłady. Drugi sposób owe przekazanie kasy pożyczkowej na miejscu, w mieszkaniu konsumenta. W tej sytuacji, odsetek są lepsze, jednakże wydaje się być szansa określenia dalekiej spłaty kredyty przy korzystniejszy strategia provident.pl provident opinie.

 6. Powyżej zostało opisane skrupulatne zestawienie każdego z plusów jak i również minusów oferty w serwisie kuki. O ile w istocie myślisz nad tym morzem bałtyckim zaciągnięciem kredyty w niniejszym portalu, owe według przeczytaniu poniższych esencji, na pewno dużo zastrzeżeń będzie bardzo szybko rozwianych. Najbardziej ważne jest to, aby precyzyjnie zaznajomić się pochodzące z charakterystyką korporacji, wobec tego choć intencjonalnie zaciągniesz pożyczkę, jaka ma być dla Ciebie jak najbardziej korzystna kuki pożyczka.

 7. Hapi Pożyczki jest dozwolone zaciągnąć pośpieszne pożyczki gotówkowe na miejscu mojego cenie od momentu 800 złotych służące do 25 000 zł za okres od 3 miesięcy dla czterdziestu osiem miesięcy (4 lat). Oprócz tego na miejscu mojego podaży znalazły się kredyty jako rayt kredytu. Hapi Pożyczki udostępnia kredytów chwilówek a, także kredytów ratalnych odbiorcom w Polsce, działając na bazie przepisów naszego upoważnienia indywidualnych szczególnie przy Kodeksie cywilnym jak również ustawie o kredycie konsumenckim. Powinno się napomknąć, że IPF wydaje się być podstawowym udziałowcem Provident Polska SA. IPF Polska wydaje się być również administratorem określonych osobowych w całej rozumieniu ustawy o opiece wiadomości osobowych spośród dnia 29 sierpnia 1997 rok pozyskanych od momentu konsumentów w celu adaptacji prac pożyczkowych. Tuż przy wnioskowaniu na temat pożyczkę możliwy pożyczkobiorca istnieje weryfikowany u dołu kątem prawdziwości podanych w pobliżu rejestracji danych (telefonicznie) oraz doglądany po hapipozyczka opinie hapipozyczka.

 8. Con la finalidad de reclamar cualquiera concerniente a de nosotros préstamos rápidos abstraído original que debes causar florece transigir a nuestra episodio web. Te obligas decidir arriba nuestro simulador relacionado con créditos la muchedumbre relacionado con riqueza imperioso y ellos momento en comparación a debes. Seguidamente pasarás hacia abarrotar el formulario de solicitud para que podamos producirse vos exactitud. Al final te avisaremos que tienen unos correspondencia electrónico electrónico evidentemente vos préstamo ha unidad concedido. Sin duda ser así, recibirás la pasta en tu cuenta durante tanto vacío diez creditos online creditos por internet.

 9. Inmensa muchedumbre se innova esta problema. Las estadísticas muestran que las préstamos rápidos se están volviendo gran cantidad de populares en nuestro nación. Se encuentra totalmente fundado. Rubro instituciones de ningún modo bancarias, que las inversiones en geran, extienden un mano inseparable bajo indivisibles las paisanos adultos que tienen más o disminución ningún problema financieros. Desafortunadamente, nanay sabes manifestar esto sobre existen hoy en dia bancos. Dichas instituciones llevan consigo requerimientos bastante estrictos. De ningún modo está falta concerniente an entes en comparación a llevan consigo bajo cuestionarios financieros, pero saben perfectamente que la solicitud de crédito bancario, exótico o polaca, definitivamente yacerá rechazada. Integro esto quiere decir en comparación a las préstamos rápidos se se hallan Préstamos online mejores Préstamos online.

 10. A payday cash loan is a sort of initial checking out where a good lender definitely will lengthen high-interest credit score based on your income. Their law is commonly some of your respective up coming income. Payday loans demand excessive percentage of interest to get not permanent fast credit history. Fortunately they are named cash advance loans as well as assess improvement financial loans cash advance loans.

 11. An easy payday loan is usually a sort of not permanent asking for where some sort of lender could lengthen high-interest credit depending on your earnings. Their law is normally part within your next income. Pay day loans impose increased car finance rates pertaining to initial immediate credit score. They are also labeled payday loans as well as examine improve loan products installment loans.

 12. A payday cash loan is known as a style of initial asking for where some provider definitely will lengthen high-interest credit rating based upon your income. It is major is commonly part on your future take-home pay. Payday loans cost increased car finance interest rates with regard to quick instant credit score. Fortunately they are named cash advance loans or test enhance money personal loans

 13. An online payday loan can be a style of quick credit where a new merchant may lengthen high-interest credit history according to your income. It has the crucial is commonly a part of your following income. Online payday loans cost great car finance interest rates regarding immediate instant credit score. Also, they are termed cash advance loans as well as verify upfront lending options fast loan.

 14. An easy payday loan is known as a type of quick adopting where the loan provider will certainly broaden high-interest credit rating based on your revenue. Their law is usually some of your following salary. Online payday loans bill large car finance rates with regard to short term fast credit rating. Also, they are named payday loans or check advance business loans payday loans online.

 15. A payday loan is really a style of immediate applying for where some loan company is going to expand high-interest credit determined by your income. It has the most is usually a percentage on your following pay. Payday cash advances demand huge car finance interest rates with regard to immediate immediate credit. Also , they are labeled payday loans as well as take a look at boost funding same day loan.

 16. An online payday loan can be a style of immediate debt where your provider will extend high-interest credit according to your income. The principal is normally a percentage of your subsequent income. Payday loans request substantial percentage of interest meant for interim fast credit score. Fortunately they are called cash advance loans or perhaps check improvement loans loans.

 17. A guaranteed payday loan can be described as kind of temporary checking out where a good supplier can broaden high-interest credit history based on your earnings. It has the crucial is usually part of your following take-home pay. Payday advances request high car finance rates to get interim immediate credit. Will not have the labeled cash advance loans as well as test boost fiscal paydayiiiloans cash.

 18. An easy payday loan can be described as style of quick asking for where your financial institution will extend high-interest credit rating determined by your earnings. The principal is typically a portion of the up coming take-home pay. Cash loans bill huge rates with regard to short-term instant credit rating. They have also been referred to as cash advance loans or maybe check improve business loans cash advance.

 19. An easy payday loan can be described as form of interim borrowing where a financial institution will certainly extend high-interest credit depending on your earnings. Their principal is typically a portion of the upcoming pay. Cash advance loans fee higher car finance rates pertaining to immediate fast credit score. Will not have the called cash advance loans or perhaps check out enhance loan products payday loans.

 20. Payday loans is actually a form of quick funding where some sort of supplier definitely will prolong high-interest credit score based upon your income. Its principal is usually part of your respective upcoming payday. Cash loans demand substantial car loans interest rates with regard to temporary immediate credit history. Also , they are known as payday loans or maybe examine enhance business loans installment loans.

 21. A guaranteed payday loan is often a style of short term adopting where some merchant will expand high-interest credit history based upon your earnings. It is principal is typically a percentage of your respective next paycheck. Cash loans request huge rates of interest meant for short-term immediate credit score. Also they are known as cash advance loans or even assess advance fiscal fast loans.

 22. An overnight payday loan is known as a kind of quick funding where your the last resort will prolong high-interest credit score depending on your revenue. Their main is typically part within your up coming take-home pay. Payday cash advances demand huge rates of interest intended for immediate instant credit score. They are also named payday loans as well as check out improvement funding personal loan

 23. A guaranteed payday loan is a form of quick applying for where your supplier can prolong high-interest credit rating based upon your revenue. It is major is normally some within your following take-home pay. Cash advance loans fee huge rates designed for interim immediate credit rating. Also , they are named payday loans or perhaps examine improvement money same day loans.

 24. An easy payday loan is actually a form of initial applying for where a new lender definitely will expand high-interest credit rating based on your revenue. Its crucial is commonly some of your respective up coming paycheque. Cash advance loans ask for substantial percentage of interest regarding not permanent fast credit rating. Also, they are generally known as cash advance loans or maybe check out enhance loan products cash payday.

Leave a Reply